Program


Lelkendezések és siránkozások

Lelkendezések és siránkozások

Eszik Alajos kiállítása

A kiállítás látogatható 2020. február 13. és 2020. március 22. között.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Lelkendezések és siránkozások

Eszik Alajos kiállítása

Eszik Alajos grafikusművész a Magyar Képzőművészeti Egyetem nyugalmazott docense válogatott anyaggal mutatkozik be a Vigadó Galéria földszinti és alagsori termeiben. Az 1953-ban született művész „Lelkendezések és siránkozások” címmel áttekintést ad munkásságáról. Hiszen a teremtett világon csak lelkendezni, azon pedig, hogy mit művelünk ezzel a világgal és ebben a világban, nos, azon csak siránkozni lehet.

Kurátor: Sturcz János művészettörténész, az MMA levelező tagja

Eszik Alajos azok közé a művészek közé tartozik, akik az emberábrázolás legmagasabb szintjéig eljutva nem távolodtak el a figuratív ábrázolástól, hanem sajátos stílusával elmélyítve korunkat jellemző karaktereket teremt. Egyszerű jelenetek által, szinte alig jelzett háttér előtt dinamikus, de mozgásukban kimerevített figurák jellemző pózai által emblematikus tömörséggel ábrázolja világunkat. Típusokat teremt, de mint szereplők a testbeszéden túl jelképes cselekedetekkel artikulálják érzéseiket, világban létüket. Szimbolikus figuráit sohasem vonja elvont burokba, lendületes rajzi stílusa által a testiség cselekvő dinamizmusát megtartja.

A gesztusok és testritmikák túllépnek az antikizáló pátoszformulákon, azoknak idézetei inkább önmutogató heroizmusok, egyben önleleplezések. A hétköznapi figurák allegorikus szférába ágyazva a klasszikus emelkedettség paródiái. A művész vallomása szerint a halállal való viaskodás egyszerre patetikus és egyszerre nevetséges. Győz az irónia, a figurák sokszor mintha tudatában lennének szerepükkel, saját karakterüket parodizálva szinte pantomimszerű pózokkal mutatják be önmagukat. Önmutogató és önmagukba roskadó szereplői árnyalva mutatják be társadalmi létünk régi és jelenlegi szereplőit. A sutaságot, esetlenséget is bravúros megfogalmazással felemeli az esztétikum szférájába, kicselezve a tragikus borongósságot az abszurd karakterekben is érezzük kikacsintó optimizmust. Szatíra és irónia kettőssége egyszerre kegyetlen leleplezés és a karikírozó gunyorosság, de a megfogalmazás általi esendőségből kiérezhető az együttérzés és humánum.

A kiállítás látogatható 2020. február 13. és 2020. március 22. között.

Ajánlatunk


Hogyan kérhetjük számon a Blaha aluljáróban pókember önzetlenségét, vagy egy szamuráj erkölcsi kódexét? Pest vármegyén Völgyzugoly szokásait? Ismerős a helyzet abszurditása? Nem véletlen. A világirodalom egyik legizgalmasabb magányos hőse ihlet minket, egy szélmalmokkal, és a valódi bűnnel szembeszálló szent fantaszta, az igazság groteszk bajnoka. Hogyan reagál a társadalmunk egy alig hetven kilós önjelölt huszárezredre? What would Kinizsi do?

Vincze Balázs művészeti vezető, rendező-koreográfus jól ismeri a polgári színházi hagyományokat kedvelő táncrajongók ízlését, kiválóan alkalmaz táncszínpadra ismert és közkedvelt irodalmi klasszikusokat. Nagyszerű arányérzékkel teszi követhetővé a cselekményt a tánc nyelvén. Klasszikus alapokra épülő kortárs koreográfiája különleges és látványos, szakmailag magas színvonalú, mégis befogadható és közönségbarát.

Berlioz kései operanyitánya, a Beatrix és Benedek izgalmas, dinamikus zene. Csajkovszkij Hegedűversenye a 19. egyik legnépszerűbb versenyműve: egyszerre virtuóz és bensőséges. César Franck d-moll szimfóniája pedig a belga származású francia szerző német komolyságot árasztó opus magnuma.

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!