
Túrajó séták - Erőművészet - Hűtőtorony bejárással
Kossuth-díjasok művei a házban és egy magyar világtalálmány elődje a hátsó udvarban: inotai idő-kapszulánk téged is az 50-es évekbe repít vissza!
Kossuth-díjasok művei a házban és egy magyar világtalálmány elődje a hátsó udvarban: inotai idő-kapszulánk téged is az 50-es évekbe repít vissza!
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Lørdag, 12. April 2025 10:30
Tudtad, hogy az egykori Béke Művelődési Házban ma is megcsodálható műremekek alkotói között hat Kossuth-díjas művész is akad?
A párját ritkító gazdagsággal feldíszített inotai művelődési házat kívül-belül bejáró sétánkon átérezheted a kései '50-es évek egyedülálló művészeti atmoszféráját. Az 1956-os forradalmat lezáró megtorlásokat követően felépült művház egy valódi időkapszula. Válogatott alkotógárdáját meglepően hosszú pórázra engedte a hatalom, hogy a színház, moziterem, könyvtár, presszó, étkező, olvasó és szakköri szobák tereit otthonossá és inspirálóvá varázsolják az erőműben kemény fizikai munkát végző dolgozók számára. A Bauhaus stílusú épület külső téglafalán rézsútosan vésett munkás jelenetek, a bejárat felett almaszedő asszonyok, bent pedig valóságos mozaikparádé köszöntik a gyanútlan látogatót. Sétánkon elképzelheted, milyen lehetett a kor proletárjának sétálgatni az avantgárd mókusok, baglyok, menyecskék és János vitéz vigyázó tekintetétől övezve, bablevest szürcsölgetni Kovács Margit népies ihletésű domborműve alatt, vagy éppen Marxot olvasgatni Bernáth Aurél szocreál falfestménye társaságában. Az azóta műemlékké nyilvánított épület ma már csak színházi és filmforgatási helyszínként működik, így szétnézünk ott is, ahol Jennifer Lawrence, a Vörös veréb gyönyörű titkos ügynöke vizsgázott a férfiak elcsábításának fogásaiból, vagy ahol a Veszettek c. film kelet-magyarországi Tarnádjának nagyvállalkozója fogadást adott a helyi elitnek.
Levezetésként elzarándokolunk az egykori erőmű építését követően debütált világtalálmány, a Heller-Forgó hűtőberendezés elődjének, az ún. nedves hűtőtornyoknak a művészileg is értékelhető szépségű épületegyütteséhez. Itt be is mászhatsz a manapság hátborzongató filmalkotások vagy éppen az INOTA [re]opening c. rendezvénysorozat indusztriális díszleteként funkcionáló egyes számú hűtőtoronyba.
Ha lenyűgöz a retro korszak művészete és készen állsz az időutazásra, tarts velünk! (Nyitókép: Kővári-Vágner Rudolf)
Találkozási hely: Erőmű bejárata (Erőmű utca eleji buszmegálló utáni kis körforgalomnál balra)
Útvonal: Béke Művelődési Ház kívül és belül – 1. számú hűtőtorony
Séta hossza: 1 km
Séta időtartama: 2 óra
Séta nehézségi foka: könnyű
Javasolt öltözet: időjárásnak megfelelő
Parkolás: ingyenes parkolóhelyek az Erőmű bejárata előtt
Közösségi közlekedés: Javasoljuk, hogy távolsági autóbusszal közelítsd meg a helyszínt és az Alumíniumkohó bejárati út (Erőmű lakótelep) megállónál szállj le! Innen a 8-as út Alumíniumkohó oldalán található megállóból egy jól kitaposott ösvényen juthatsz el az Erőmű utcai kis körforgalomhoz, és mögötte az Erőmű bejáratához.
Ezen a sétán kizárólag a Béke Művelődési Központot és az 1. számú hűtőtornyot járjuk be. Ha az Inotai Erőmű történetét szeretnéd meghallgatni a volt erőmű teljes területén vezetett séta keretében, válaszd Csúcs volt Inotán c. sétánkat, ha pedig fényképeket szeretnél készíteni az erőmű fennmaradt épületeiről, ajánljuk figyelmedbe a fotóstúránkat.
Felhívjuk a figyelmedet arra, hogy a sétán mindenki a saját felelősségére vesz részt! A sétaszervező a séta alatt bekövetkezett balesetekért felelősséget nem vállal!
A sétát tizennégy éves kor felett ajánljuk!
Szophoklész: Oidipusz király című drámája nyomán írta: Pintér Béla
Arisztokratikus környezetben, Barnier szappangyáros villájában játszódik a humoros történet, félreértésekkel, szerelmi háromszögekkel, eltitkolt gyermekekkel, táskák elcserélésével fűszerezve. A főhős, egy lánygyermekes családfő múltjából és jelenéből régen látott, vagy éppenséggel nem várt szereplők bukkannak fel, így egyetlen délelőtt kell ráébredne arra, hogy a lánya terhes, egy alkalmazottja kirabolta, és ezeken az elhanyagolható csekélységeken kívül is számos egyéb bonyodalom forgatja fel jól felépített polgári életét. Bertrand Barnier sajnos nem tud jó és egyértelmű válaszokat adni a sors eme kihívásaira, az események fokozatosan föléje tornyosulnak és elnyomják, az egymást követő félreértés- és katasztrófasorozat pedig alaposan próbára teszi a szereplőket és a nézők rekeszizmait egyaránt. A nagyszerű francia vígjátékból két film is született: egyikben Louis de Funes alakította a főszerepet (1967), a másikban Sylvester Stallone (1992).
Egy fogadóban vagyunk, ahol a fogadósné miatt lakik ott egy nagyon gazdag és egy nagyon szegény gróf, egymással vetekednek a nő szerelméért. Mindketten megvetik a fiatalabb nőket, csak az érett asszonyt szeretik. Érkezik egy Lovag, aki viszont megveti a nőket, semmire sem tartja, irtózik mindegyiktől. Mirandolinát felbosszantja ez a nőgyűlölet, és elhatározza, magába bolondítja a férfit. Ehhez segítségül vesz két állástalan színésznőt, hogy meg- tréfálja a grófokat és a lovagokat is, és elindul az őrület. Az előadás hossza 120 perc, egy szünettel. Az Art-Színtér és a Művészetek Völgye közös előadása
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.