
J. S. Bach: Máté-passió, BWV 244
J. S. BACH (1685-1750):
Máté-passió, BWV 244
több
J. S. BACH (1685-1750):
Máté-passió, BWV 244
több
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2025. április 15. kedd, 19:30
Kovács Ágnes – szoprán
Balogh Eszter – alt
Bernhard Berchtold – Evangélista
Megyesi Zoltán – tenor
Melkovics Zoltán – Jézus
Julian Orlishausen – basszus
Purcell Kórus, Orfeo Zenekar
Vezényel: Vashegyi György
A Máté-passiót – a zenetörténet egyik legjelentősebb alkotását – Johann Sebastian Bach (1685–1750) a lipcsei Tamás-templom karnagyaként írta, szolgálati idejének elején, a mű bemutatójára 1724 nagypéntekén a Nikolaikirchében került sor. A Krisztus szenvedéstörténetét megjelenítő oratorikus mű, a zeneszerző életművének legterjedelmesebb munkája a nagyheti szertartások része volt, de hangversenytermekben máig gyakran szólal meg ebben az időszakban – ahogyan most is, a Haydneum zeneakadémiai bérletében, a Purcell Kórus, az Orfeo Zenekar és a hozzájuk csatlakozó, elsőrangú nemzetközi szólistagárda előadásában, Vashegyi György vezényletével.
Bach a Máté-passiót a Picander művésznevet használó Christian Friedrich Henrici (1700–1764) szövegére komponálta. A német költő a zeneszerzőhöz hasonlóan 1723-ban költözött Lipcsébe, és számos Bach-kantátához is librettóval szolgált. Ahogy sok más passióban, Bach remekművében is az úgynevezett testóra: recitativókat éneklő tenorra hárul a legnagyobb feladat: a szenvedéstörténet elbeszélése. A 78 számból álló, kétrészes Máté-passió kettős kórust és kettéosztott zenekart foglalkoztat, a művet nagyszabású nyitó- és zárókórus keretezi, a kompozíció műfaji és formai világában meghatározó szerepet játszanak a lélek reflexióit megszólaltató áriák, a nép hangját közvetítő kórustételek és a tagoló szerepű, ám erkölcsi tanulságot is megfogalmazó korálok. A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar több mint három évtizede működik a magyar historikus régizenei interpretációs gyakorlat két meghatározó műhelyeként. Alapítójuk, Vashegyi György, a magyar zeneélet középponti művészegyénisége máig a két együttes vezetője. A produkcióban részt vevő énekesek valamennyien a stílus kiváló ismerői, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar állandó partnerei.
Az István, a király egy családi viszály története: Géza fejedelem halála után fia örökölné a hatalmat, de a hagyományokra hivatkozva nagybátyja, Koppány is tömegeket gyűjt maga köré. István külföldi támogatással megszilárdíthatja a pozícióját, de a véres összecsapás elkerülhetetlen.
A különleges hangulatú musicalremek hazai története során mindössze második alkalommal, eredeti koncepcióban került színre a Szegedi Szabadtéri Játékokon, és egy csapásra meghódította a közönségszívét. Nyáron Manderley újra kitárja kapuit a borzongásra, izgalmakra, romantikára és sodró dallamokra vágyók előtt!
A világ egyik leghíresebb Grimm-meséjéből készült táncjáték a budapesti ősbemutató óta nemcsak itthon, hanem külföldön is hatalmas népszerűségre tett szert, az elmúlt 20 évben három kontinenst meghódítva bejárta a világot.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!