Dobet Gnahoré
Elefántcsontparti tradicionális és modern fúziós zene
UPSOUND
Elefántcsontparti tradicionális és modern fúziós zene
UPSOUND
A MOMkult prémium koncertsorozata, az UPSOUND egyedülállóan izgalmas zenei élményeket nyújt nemzetközileg elismert, de itthon még kevésbé ismert előadókkal.
Közreműködők
Dobet Gnahoré
Julien Pestre (gitár, vokál)
Louis Haessler (basszus, billentyű, vokál)
Bodjo Dibo (ütős hangszerek, vokál)
Elefántcsontpart, illetve egész Afrika egész kultúrájának, létének atomi eleme a zene és ritmus, mellyel évezredek óta történeteket és rítusokat adnak át generációk egymásnak, élet örömüket, szenvedéseiket, identitásukat fejezik ki az emberek. A beszélő dobok és táncoló maszkok országában a zene nyelve napjainkban is ugyanolyan jelentőségteljes, mint a beszélt nyelv.
Dobet Gnahoré az egyik legismertebb afrikai énekes, táncos, szövegíró és dobos. Lendületes előadásai mellett attól egészen különleges, hogy Afrika több zenei stílusát képes ötvözni. Alkotásaiban hangsúlyt fektet a kultúra megőrzésére és a nők társadalmi felemelkedésére.
A fővárosban, Abidjanban, zenész családba született. Édesapja dobos, és Elefántcsontpart egyik meghatározó kulturális mozgalmának vezetője. Dobet képzése az édesapja tánc és zene iskolájában kezdődött, ahol már gyerekként több afrikai zenei tradíciót, táncot, dobolást tanult. Ez a képzés megalapozta benne az afrikai kulturális örökség és formák mély tiszteletét.
A zenei tradíciók és kreativitás ilyen közelségében felnőve, Dobet természetes módon fordult az előadóművészet felé, tinédzserkorában az akkor már ismert Ki-Yi-M’Bock-kal lépett fel. Előadásait az energiától fűtött tánc, bonyolult ritmusok, és mélyről fakadó érzelmes dalok jellemzik,amivel gyorsan kivívta a helyi és nemzetközi elismerést.
Dobet zenéjében vibrálóan keverednek az afrikai ritmusok a modern stílussal. Több afrikai nyelven is énekel, bár mostanában leginkább az elefántcsontparti bété nyelven ír. Több tradicionális afrikai hangszeren játszik, amit erőteljes hangjával és színpadi jelenlétével tesz felejthetetlenné.
Dobet Gnahoré 2004-ben, az Ano Neko című albumával tört be a zenei fősodorba, ennek köszönhetően sok meghívást kapott elismert fesztiválokra és koncert-helyszínekre világszerte. 2010-ben további elismerést hozott India Arie amerikai énekessel közös Pearls című számuk, mellyel GRAMMY-díjat nyertek a Legjobb Urbánus/Alternatív Előadásért. Eben az évben még a nagy-britanniai Guardian napilap is kitüntette a Legjobb Előadó-díjjal a világzene etalonjának számító WOMAD fesztiválon.
Dobet ars poeticája, hogy a zene támogassa az afrikai kulturális hagyományok megőrzését, és a társadalmi változásokat, ösztönözze az igazságosságot és egyenlőséget. Ismertségét arra használja, hogy ráfordítsa a figyelmet a szegénység felszámolásának, valamint a nők helyzetének és oktatásának fontosságára. Zenéje sokszor ad hangot marginalizált közösségeknek, bemutatva azok küzdelmeit és győzelmeit.
Dobet erőfeszítései az afrikai zene és kultúra támogatásában megerősítették vezető helyét a zeneiparban. Munkája inspirálja a művészeket és a közönséget, humanitáriánus tevékenysége a zene világán túl viszi üzenetét.
A Zouzou (franciául angyal), Dobet Gnahoré hatodik albuma, Afrika kultúrájának és identitásának színes ünneplése. Ez a 2024-ben kiadott lemez a zenei tradíciók széles spektrumát mutatja be, mind Afrikai ritmusokkal, mind modern behatásokkal és szövegei mélységével. Dobet az afrikai gyerekeknek, fiataloknak ajánlotta ezt az albumot, hiszen ők határozzák meg a kontinens jövőjét. Az albummal indította útjára árvaházat alapító projektjét, ezzel is támogatva a pozitív változásokat és a jövő generációinak boldogulását.
Időtartam: 90 perc szünet nélkül
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!