Brahms & Schumann
Közreműködik:
Dalibor Karvay — hegedű
Varga Tamás — gordonka
Közreműködik:
Dalibor Karvay — hegedű
Varga Tamás — gordonka
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2024. december 13. péntek, 19:00
Műsor:
C. M. von Weber: Oberon— nyitány, J.306 9'
J. Brahms: a-moll kettősverseny hegedűre és gordonkára, op. 102 32’
***
R. Schumann: I. (B-dúr) szimfónia, op. 38, „Tavaszi” 30’
Vezényel: Rajna Martin
A német romantikus opera atyjának nevezett Carl Maria von Webernek sajnos igen rövid életpályát adott a sors: 1826-ban, mindössze negyven évesen hunyt el Londonban. Halála előtt alig két hónappal bemutatott utolsó színpadi műve, az Oberon varázslatos szépségű nyitánya indítja a Győri Filharmonikus Zenekar soproni hangversenyének a 19. századi német zene mestereinek műveiből összeállított gazdag programját. Johannes Brahmsot egy életen át tartó, mély barátság fűzte a magyar származású nagy hegedűművészhez, Joachim Józsefhez – kapcsolatukat azonban 1880-ban egy magánéleti válság árnyékolta be: Joachim házasságának megromlásakor Brahms a feleség pártját fogta, s ennek következtében a hegedűs évekre megszakította vele a kapcsolatot. A zeneszerző ezt a fájdalmasan hiányzó barátságot helyreállítandó komponálta meg 1887-ben a lélek mélyéről fakadó melódiákat megszólaltató a-moll kettősversenyét: művet ilyen nemes szándékkal keveset írtak a zene történetében! A versenymű szólistái neves vendégművészek: a Bécsi Szimfonikus Zenekar koncertmestere, a nemzetközi hírű szlovák hegedűs, Dalibor Karvay és a Bécsi Filharmonikusok szólócsellistája, Varga Tamás lesznek. A koncertet Schumann 1841-ben, „A szimfóniák évében” készült lírai melódiákban gazdag B-dúr „Tavaszi” szimfóniája zárja, amelynek formai egységét a tételeket összekötő tematikus kapcsolatok finom kidolgozásával biztosította a komponista. A Győri Filharmonikus Zenekart Rajna Martin vezető karmester dirigálja.
A történet Fazekas Mihály művén alapul, a mese régi, de a megközelítés módja merőben új, ugyanis Schwajda György a libák szemszögéből írta meg a cselekményt.
A nyughatatlan hódító, a szabad életű sevillai nemes története számtalan szerzőt inspirált már. Mozart operát szerzett róla, Kierkegaard filozófiai munkát épített rá, Brecht átiratot készített a nagy francia színpadi szerző, Molière komédiájából. Csak az arcunkra ne fagyjon a mosoly a macedón származású Alekszandar Popovski mostani rendezése láttán, akinek A Mester és Margarita című színpadi vízióját a Nemzeti Színház közönsége nagy elismeréssel fogadta.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!