
5. Határeset
"A kiállításon öt országból (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia) tizennégy fiatal művész művei láthatóak, amelyek többsége erre az alkalomra készült."
"A kiállításon öt országból (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia) tizennégy fiatal művész művei láthatóak, amelyek többsége erre az alkalomra készült."
A Határeset bizonyos szempontból a 2018-as Ezek a legszebb éveink? című, magyar pályakezdő művészek munkáit összefoglaló tárlat folytatása. A kiállításon öt országból (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia) tizennégy fiatal művész művei láthatóak, amelyek többsége erre az alkalomra készült. A Határeset címet Hunčík Péter Szlovákiában élő magyar pszichiáter regénye inspirálta, amely egy határ menti vegyes lakosságú szlovák kisváros lakóinak történetén keresztül mutatja be a régió huszadik századi történelmét. A kifejezés egyrészt arra utal, hogy a konkrét határok meghúzása mindig is kardinális kérdés volt Kelet-Közép-Európában. Másrészt mindig is nehezen eldönthető volt a régióról, hogy a nyugathoz vagy a kelethez tartozik-e. Azért is esett erre a címre a választás, mert nem tartalmazza a kissé önironikus, a „Nyugathoz” viszonyító sztereotípiát.
A kiállító művészek egy globalizált világban szocializálódott generáció tagjai, akiknek ugyanakkor az életük legkülönbözőbb területeire elkerülhetetlenül hatást gyakorol a regionalitás. Fontos kérdés, hogy ez mennyiben érinti az identitásukat is, s mindez hogyan tükröződik az alkotásaikban.
A kiállítás előkészítésében közreműködött Egry Gábor történész, aki a történelmi kontextus felvázolásában segédkezett. A történeti áttekintés három fogalom – a nyelv, a határ és a régió öndefiníciója – mentén értelmezte Kelet-Közép-Európát. Alapvető szempont volt, hogy rámutassunk azokra a történelmi jellegzetességekre, amelyek nemcsak a huszadik században határozták meg a régiót, ezért a történeti vizsgálat időbeli fókuszába az 1848 és 2021 közötti időszak került.
Kiállító művészek:
Silvia AMANCEI & Bogdan ARMANU
BOZZAI Dániel & MÁTÉ Dániel
Vasile CÂTÂRÂU
Jakub CHOMA
Megan DOMINESCU
Olga DZIUBAK
ERMÉNYI Mátyás
MOLNÁR Judit Lilla
PAZNIAK Uladizmir
Renata PINTEROVA
PRÍLUČÍK David
Irmina RUSICKA
Drozd Martina SMUTNÁ
Jiři ŽÁK
Kurátor: Don Tamás
A kiállításhoz kapcsolódó történeti kutatásban közreműködött:
A Politikatörténeti Intézet ERC Nepostrans projektje
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!